Prehrana u trudnoći je važna jer prekomjerna i nedovoljna prehrana nepovoljno utiče na tok i ishod trudnoće (težina djeteta). Prekomjerna prehrana povećava učestalost EPH gestoze, prijevremenog porođaja, perinatalni mortalitet.

Prehrana u trudnoći je važna jer prekomjerna i nedovoljna prehrana nepovoljno utiče na tok i ishod trudnoće (težina djeteta).
Prekomjerna prehrana povećava učestalost EPH gestoze, prijevremenog porođaja, perinatalni mortalitet.
Nedovoljna prehrana rezultira rađanjem većeg broja djece male porođajne težine
Prehrana ima svoj kvalitativni i kvantitativni aspekt
- količina i kvalitet
- esencijalne aminokiseline
Količina unesene hrane ovisi o stupnju trudnoće. Manja je u početku nego na kraju trudnoće, ali ovisi i o aktivnosti trudnice. Manje treba trudnica koja miruje od one koja nastavlja svoju raniju fizičku aktivnost.
Količina unijetih tvari ovisi i o konstitucije majke, odnosno njenoj težini i visini sa kojom počinju trudnoću. Mala i mršava trudnica treba manju količinu kalorija za održavanje metabolizma, nego visoka i pretila žena, premda im fizičke aktivnosti mogu biti jednake.
Ishrana je jedan od najvažnijih elemenata, kojoj se treba posvetiti pažnja tokom trudnoće.U prvim mjesecima ona ne treba da se bitno razlikuje od ishrane prije trudnoće.Ukoliko obavlja običnu djelatnost trudnica treba dnevno da unese oko 2500kcal (100g masti,100g bjelancevina i 300g ugljenih hidrata).
Istraživanjatog problema počinju tek 30-tih godina 20 stoljeća.Nizpodataka govori da je optimalni prirast težine u trudnoći oko 12kg, za ženeprosječne visine i težine, tj. visoke 163 +- 6 cm i teške61(+ -) 8,6 kgPrirasttežine nastaje zbog nakupljanja bjelančevina, masti ili vode.
Iz studije Tompsona i saradnika pokazuje se da tokom trudnoće, trudnica nakupi u ekstragenitalnim i genitalnim organima 7,5 kg vode, 3,8 kg masti i 925 g bjelančevina
Kalorijska vrijednost tih nakupljenih ergenata iznosi 46.000 kalorija, osim toga trudnica koja spava 8 sati, radi lakši fizički ili umni posao, i koja se daljih osam sati bavi djecom ili lakšim kućnim poslovima, treba za stvaranje energije i svoj bazalni metabolizam dodatnih 2600 kalorija
Na taj način trudnica posječne težine koja radi lagan posao i koja oteža 12 kg, treba tokom trudnoće potrošiti dodatnih 70000 cal , to podijelivši sa 280 dana trajanja trudnoće, dobije se da trudnica na dan treba pojesti 250 kal više nego je jela prije trudnoće a pošto su u trudnoći aktivnosti reducira preporučuje se pojesti 200 kal više , što je 3 dl mlijeka ili 3-4 komada više (pogrešno je jesti za dvoje)
Budući da većina prosječnih žena za održavanje tjelesne težine uz umjerenu aktivnost treba 2000 do 2100 kal, trudnica ne treba jesti više od 2200 do 2300 kal.
S obzirom da 15-20% tokom kraćeg ili dužeg razdoblja trudnoće miruje, njihova ukupna potreba za kalorijama se smanjuje na 1800 kal.
Dnevni unos
- Trudnica treba jesti 60 g bjelančevina (250kal) 50 % unosa hrane treba da bude animalnog porijekla
- Ostatak od 1300 kal 1/3 masti
- Ostali dio ugljikohidrati
- Ostale tvari vitaminei i minerali dovoljno zastupljeni u mješovitoj prehrani
Bjelančevine životinjskog porijekla treba da budu više zastupljene, jer su one najbolji materijal za izgradnju tkiva a i bolje se iskorištavaju u organizmu trudnice.Osim toga neophodno je unošenje dovoljne kolicine vitamina.Preporucuju se sljedece namirnice: povrce ,salate, mlijeko i mlijecne prerađevine, žumance, dzigerica, meso, piletina, riba, crni hljeb i voće.
Namirnice koje treba izbjegavati su: slanina, masna, sušena i usoljena mesa, pomfrit, pite, tijesta, špageti, kolači, slatkiši, alkoholna pića, kikiriki i slično, te veće količine voća i sokova.
U trudnoći je normalno da se dobije 10kg, ali ne i više od 15kg!
Tokom trudnoće subjektivno u trudnica postoji različita potreba za hranom, koja se očituje kao osjećaj gladi
Prvih 12 nedjelja u pravilu postoji mučnina pa obično trudnice manje jedu , nema povećanja težine a nekada i gube na težini.
Nakon toga povećava se želja za hranom.
Sa 14 nedjelja dolazi do prirasta 1,3 kg, sa 16 nedjelja 2,6 kg, a nakon toga sedmični prirast 525 g, sve do kraja 24 nedjelje je 500 g , nakon toga se smanjuje od 29-32 nedjelje na 475g.
Od 33-36 nedjelje 450 g, 36-39 350g a u zadnjoj nedjelji samo 150 g. Prehrana majke može uticati na rast čeda. Jednostavan način regulisanja prehrane majke i ujedno rasta čeda – vaganje 1 puta sedmično Neredovna prehrana trudnice u nerazvijenim zemljama ima za posljedicu rođenje djece male porođajne težine. Kod nas to nije često, ali ima trudnica koje konzumiraju alkohol, duhan ili prekomjerno rade, takođe i druga krajnost da trudnice previše jedu.
Zdrava ishrana vrlo je značajan dio trudnoće. Ako se vi u trudnoći zdravo hranite, i vaše dijete u stomaku živjet će zdravo.
U prve znake ubrajamo pojačanu mučninu i povraćanje u jutarnjim satima .
Lakši oblik 2-3 puta odvratnost prema hrani
Teži oblik dovodi do poremećaja opšteg stanja hiperemesis gravidarum
- Zbog djelovanja hormona na glatku muskulaturu usporen je crijevni peristalkum što ima za posljedicu opstipaciju
- Učestalo mokrenje bez osjećaja pečenja
- Nabujalost i bolnost u grudima
Promjene na grudima , bolovi i napetost
Nastaju zbog fiziološkog rasta tkiva i žlijezda u dojci, povećanj prokrvljenosti , jače pigmentacije, povećanje izbočenja bradavice i areole oko bradavice, izazvane hormonskom stimulacijom.
Hitno i često mokrenje
Hormoni uzrokuju promjenu funkcije i prokrvljenosti mokraćnom mjehura . Mokraćni mjehur je manjeg kapaciteta zbog uvećane maternice. Ako se pojave pečenje i bolne senzacije obavezno treba konsultovati ljekara.
Malaksalost i umor (obično u ranoj trudnoći)
Pojavljuje se u 50-70% trudnica . Počinje između I i II mjeseca . Može se pojaviti u bilo koje doba dana . Pojava je neobjašnjena, djelimično uzrokovana emocionalnim razlozima. Preporučuje se izbjegavati prazan ili pretrpan želudac. Prekinuti pušenje , jesti 5-6 puta na dan u manjim količinama, izbjegavati jako začinjenu hranu i hranu koja nadima. Ako trudnica intenzivno povraća treba konsultovati liječnika.
Pojačano lučenje pljuvačke
Moguće je uzrokovano povećanim nivoom estrogena
Psihosocijalni problemi
Hormonalna i metabolička adaptacija uz osjećanja vezana je za ulogu žene ,seksualnost, vrijeme trudnoće uzrokuje promjene u ličnom životu i promjene životnog stila.
Za oba partnera potrebna je podrška , što zahtijeva poboljšanje odnosa u cijeloj obitelji isa drugim ljudima u okolini.
- Smetnje vida duple slike ili tačkice pred očima
- Otok lica i prst
- Glavobolja teška , česta
- Pojačana mišićna podražljivost
- Bol u epigastriju
- Perzistentno povraćanje koje se produži izvan prvog tromjesječja , ili teško povraćanje u bilo kom periodu trudnoće
- Pojava tečnosti iz rodnice
- Znaci infekcije ( drhtavica, temperatura, bolovi kod mokrenja )
- Bolovi u trbuhu jaki neuobičajeni
- Promjene u pokretima ploda , odsustvo pokreta ili neuobičajene promjene kretanja
- Izostaje dobitak tjelesne težine ( trudnica mora dobiti najmanje 6 kg u trudnoći)
- Bljedilo sluznica očnih kapaka
- Neuobičajeno oticanje ruku, nogu ili lica
4 znaka za hitno javljanje ljekaru:
- Krvarenje
- Glavobolja , povraćanje i visoka temperatura
- Izliv vodenjaka
- Snažan pad
O primjenilijekova u trudnoći treba da odlučuje isključivo ginekolog na osnovu procjenetežine bolesti, veličine trudnoće i starosti trudnice.
SIGURNI LIJEKOVI
- Analgetici(Paracetamol)
- Antihipertenzivi(Aldomet i Hidralazin)
- Antiemetici(Bedoksin,Torekan Reglan)
- Antiastmatici(Aminofilin)
- Antibiotici(Penicilini iCefalosporini)
- Antikoagulansi(Heparin)
- Antidijabetici(Inzulin)
- Antacidi(A(OH)2 iGastal)
OPASNI LIJEKOVI
- Citostatici
- Antituberkulotici
- Seksualni hormoni
- Lijekovi u terapiji nervnih i duševnih bolesti
- Antibiotici: hloramfenikol i tetraciklini
- Oralni antikoagulansi
- Oralni antidijabetici
Trudnoća predstavlja posebno fiziološko stanje u životu polno zrele žene u kome se javljaju različite psihofizičke promjene. Organizam majke u cjelini ,a posebno za život najvažniji organi kao sto su srce, pluća, bubrezi i jetra izloženi su povećanom opterećenju za vrijeme trudnoće, jer njihova funkcija treba da zadovolji narasle potrebe ne samo majke, već i ploda.
S obzirom da svi pomenuti organi u trudnoći koriste svoju rezervnu snagu često se njihova oboljenja prvi put manifestuju bas u trudnoći.
U trudnoći mogu da se jave i oboljenja koja su vezana samo za trudnoću a zovu se GESTOZE,čiji tok može biti vrlo opasan kako za majku tako i za dijete a čije posljedice mogu trajno narušiti njihovo zdravlje.
Zahvaljujući savremenim saznanjima danas je moguće jednostavnim ili jeftinim metodama spriječiti, na vrijeme otkriti i izliječiti najveći broj tih poremećaja.Preduslov za to su redovne i stručne kontrole u trudnoći.
Mnoge studije u svijetu su pokazale da je uvođenje samo redovnih kontrola dovelo do značajnog smanjenja komplikacija vezanih za trudnoću i porođaj.
Pregledi se obično planiraju jednom mjesecno do kraja šestog mjeseca, na tri nedjelje u sedmom i osmom, a u devetom mjesecu na 7-15 dana pa i česće,sto zavisi od procjena ljekara.
Na tim pregledima, osim spoljnjeg i unutrasnjeg(vaginalnog) pregleda trudnoće , vrši se i kontrola tjelesne mase, krvnog pritiska i različitih laboratorijskih analiza.
Osim toga , u trudnoći se obave i 2-3 ultrazvuČna pregleda.
U slučaju pojave nekih od navedenih znakova trudnica treba odmah da se javi svom ljekaru!
ZNAKOVI OPASNOSTI
- Oticanje nogu ,ruku i lica
- Nejasan vid i zujanje u ušima
- Uporna glavobolja i povraćanje
- Povišena temperatura
- Bol u trbuhu ili krstima
- Krvarenje iz vagine
- Sumnja na oticanje plodove vode
- Ako se ne osjećaju pokreti bebe
Objavljeno: 25.12.2017. 11:36