KANET test od sada dostupan u našoj poliklinici
KANET test – novi sistem bodovanja za fetalno neuroponašanje
06.02.2018. 13:26
Na našoj poliklinici možete obaviti i KANET test. KANET test predstavlja novi sistem bodovanja za fetalno neuroponašanje, a koji se bazira na prenatalnoj procjeni fetusa koristeći 4D ultrazvuk. Ovaj test predstavlja kombinaciju posmatranja određenih parametara koji se sastoje od generalnih i izolovanih pokreta fetusa. Parametri su izabrani na osnovu neurološke procjene i produkt su više studija provedenih tokom niza godina. KANET test je standardiziran u Osaki, Japan 24. 10. 2010.godine, a autor je prof. dr. Asima Kurjaka. Izvodi se u trećem trimestru trudnoće, između 28. i 38. sedmice. Na osnovu ovog testa moguće je pratiti neurološki razvoj ploda i prepoznati rizike za cerebralnu paralizu.
On je konsenzus 22 stručnjaka iz perinatalne medicine, a na prijedlog stručnjaka iz Japana prozvan je po meni KANET (Kurjak's Antenatal Neurobehavioral Test). U Bukureštu je preporučen za rutinsko korištenje nakon što je deset univerzitetskih centara potvrdilo njegovu vrijednost, korisnost i neštetnost. Moj tim utvrdio je da se, čitajući lice i prateći mimiku bebe, mogu donositi zaključci o funkciji mozga, a lice fetusa je ogledalo mozga. Na osnovu tih pokreta moguće je otkriti i moždanu paralizu koja se kasnije može javiti kod djeteta. Dosad se mislilo da je većina moždanih poremećaja djeteta nastala tokom porođaja, ali danas se zna da je 90 posto uzroka poremećaja u maternici. Nije to genetska bolest, ali je trajna. Samo u Americi ima oko milion takvih osoba” – kaže dr. Kurjak.
Pojašnjava da je za tzv. moždane paralize utvrđeno da u 90 posto slučajeva počinju u materici majke, a da se učestalost obolijevanja troje do četvero živorođene djece na njih 1.000 nije promijenila od 1951. godine. Dakle, uskoro će se dijagnoza moći postaviti u maternici majke, ali će se moći pretpostaviti i budućnost zdravlja djeteta, tjelesna ili intelektualna, najavljuje dr. Kurjak.