
Konsultacije prije procedure
U razgovoru sa našim stručnim timom, prije predviđene operacije, možete saznati šta možete očekivati od same procedure.

Mi – Vaša podrška
Možete računati na podršku našeg cjelokupnog tima, prije i poslije svake procedure. Uvijek smo dostupni za naše pacijente i njihove porodice.
Operativne procedure
U našoj klinici, naš stručni tim izvodi slijedeće operativne procedure:
- Intervencije u lokalnoj i opštoj kratkotrajnoj anesteziji
- Dijagnostička histeroskopija
- Operativna histeroskopija
- Dijagnostičke biopsije (PHD)
- Eksploritvne i frakcionirane kiretaže (dijagnostičke i terapijske)
- Loop excisia grlića maternice
- Prekid trudnoće (medicinski indikovane do 10 nedjelja gestacije)
- Intervencije pod kontrolom ultrazvuka (punkcije ciste, apiracije folikula za IVF, embriotransfer, HSG, SIS i sl.)
Histeroskopija je endoskopiska metoda kojom se omogućuje precizna identifikacija intrauterinih abnormalnosti koje mogu imati negativni učinak na reciptivnost endometrija i implantaciju. Istovremeno se te promjene histeroskopski mogu i operativno liječiti, te se na taj način povećava vjerovatnost zanošenja i u kraćem vremenskom razdoblju.
Histeroskopija sa vaginoskopskim pristupom je nezamjenjiva kod dijagnoze i liječenja stenoze cervikalnog kanala. Stenoza je obično posljedica operacija na vratu maternice (LETZ ili konizacija). Stenoza se može vrlo jednostavno i uspješno riješiti histeroskopski.
Neuspjeh IVF-a je uvijek teško prihvatiti. Implantacija embrija je kompleksan proces i jedan od razloga neuspjeha može biti zbog tanke ili neadekvatne sluznice maternice.
Sve pacijentice sa ponovljenim neuspjehom IVF-a, mogu biti kandidati za „endometrial scratching“, u doslovnom prijevodu >grebanje endometrija<. Prema mnogim naučnim radovima, na ovaj način se značajano poboljšava vjerovatnost implantacije. Na koji način je >grebanje< endometrija povezano sa implantacijom nije do kraja jasno, ali vjeruje se da postoje dva razloga:
- Ozljeda ili >grebanje< endometrija povećava proizvodnju bijelih krvnih stanica koje luče faktore rasta koji regulišu implantaciju embrija, i
- Nakon ozljede ili >grebanja< endometrija povećava se ekspresija gena koji su odgovorni za pripremu sluznice maternice za implantaciju.
Iako je veza između malformacija maternice i lošeg ishoda trudnoće (ponavljani pobačaji, kasni pobačaji, prijevremeni porodi) jasno utvrđena, pitanje tih malformacija kao uzroka neplodnosti je još otvoreno.
Učestalost kongenitalnih malformacija maternice u općoj populaciji je teško utvrditi, a incidencija kod neplodnih žena varira između 1-26%, te se smatra se da je srednja učestalost oko 3.4%.
Najčešće malformacije su septum (uzdužna pregrada) maternice i dvoroga maternica.
Osim precizne dijagnoze, histeroskopija omogućuje optimalno kirurško liječenje pregrade maternice.
Incidencija mioma kod neplodnih žena bez drugih jasnih uzroka neplodnosti se procjenjuje na 1-3%. Da li miomi utiču na plodnost je kontraverzno pitanje. Neki autori su zaključili da miomi utiču na plodnost temeljem poboljšanja zanošenje nakon miomektomije, pogotovo ako se radi submukoznim miomima (oni koji se izbočuju u šupljinu maternice) ili ako se radi o intramuralnim miomima (miomi u stijenci maternice), koji mjenjaju oblik šupljine maternice.
Histeroskopija omogućuje preciznu dijagnozu i kod određenih jasno indiciranih slučajeva i operativno odstranjivanje mioma.
Endometralni polipi se dijagnosticiraju i kod primarne i sekundarne neplodnosti sa otprilike istom incidencijom od 4-7%. Teško je utvrditi kolika je učestalost endometralnih polipa u opštoj populaciji, jer je većina polipa bez simptoma. Ipak prema nekim istraživanjima, incidencija polipa je veća kod žena sa neobjašnjenom neplodnosti, u poređenju sa ženama koje su zanosile.
Uloga polipa u neplodnosti nije do kraja jasna, ipak praćenje žena kod koji je učinjena polipektomija pokazuje povećanje vjerovatnoće i za trudnoću i dobar reproduktivni ishod.
Obzirom na navedeno, čini se logično za preporučiti operativno liječenje svih endometralnih polipa, zbog uticaja na plodnost. Histeroskopija je zlatni standard za odstranjivanje endometralnih polipa.
Intrauteirne adhezije (priraslice) se obično javljaju nakon kiretaže maternice nakon poroda ili pobačaja, tako da se povezuju sa sekundarnom neplodnosti. Ipak, neki naučnici su pronašli intrauterine adhezije kod 10% pacijentica sa ponavljanim neuspjelim IVF postupkom, koje nisu imale raniji pobačaj ili intrauterine zahvate. Intrauterine adhezije se također liječe isključivo histeroskopski.
