Opšta ginekologija
Ginekološki pregled obično se preporučuje jednom godišnje, ukoliko ne postoji neka dodatna problematika. Tom prilikom trebalo bi da se uradi PAPA- test, a eventualno i ultrazvučni pregled. Ako trudnoću ne planirate, naši doktori će preporučiti adekvatnu zaštititu, s obzirom da je prekid trudnoće daleko rizičniji i opasniji od bilo koje učinkovite metode kontracepcije. Redovni ginekološki pregledi su važni jer se tako na vrijeme mogu primijetiti i najmanje promjene koje ukazuju na bolest reproduktivnog sistema.
Usluge
Neke od usluga koje nudimo u našoj klinici, a koje se tiču opšte ginekologije, su:
- Rano otkrivanje karcinoma grlića maternice i liječenje promjena na grliću matrenice (kolposkopija i PAPA test, krioterapija, radiotalasna terapija, HPV tipizacija i scrining, loop excision, biopsija grlića maternice, patohistološka analiza)
- Tretman i dijagnostikovanje endokrinoloških poremećaja kod juvenilne i adoloscentene populacije, žena u reporduktivnoj dobi i menopauzi
- Ultrazvučna dijagnostika (2D, 3D, 4D, color doppler, ultrazvuk u trudnoći, u procedurama vezanim a neplodnost, ultrazvuk dojki, testisa, intervencije pod kontrolom ultrazvuka)
- Praćenje trudnoće
- Kardiotokografija CTG
- Kanet test
- Prekid trudnoće
- Razne metode kontracepcije (spirala, hormonska kontracepcija, itd.)

Kolposkopija je jednostavna, bezbolna tehnika koja traje 3-5 minuta. Pregled grlića pod kolposkopom pruža mnogo više informacija od posmatranja golim okom. Kombinovana primjena citologije i kolposkopije ima pouzdanost u otkrivanju ranih oblika karcinoma od 99%, te je najpogodnija za masovnu detekciju. Važna je dijagnostička metoda za daljnje razjašnjavanje slučajeva sa sumnjivim ili pozitivnim citološkim nalazom. Pomoću kolposkopa se mogu naći mjesta na površini grlića sa kojih se ciljanom biopsijom uzima materijal za patohistološku pretragu. Obično se radi u kombinaciji sa PAPA testom.
PAPA-test, PAPA-razmaz, test po Papanicolauu illi VCE- (vagina-cerviks-endometrij) razmaz je brza, jednostavna i neinvazivna medicinska pretraga kojom se uzima bris rodnice, grlića maternice i kanala grlića maternice, a u prvom redu služi za rano otkrivanje karcinoma grlića maternice i promjena koje mu prethode.
Polipektomija je postupak odstranjivanja polipa. Postoji više tehnika odstranjivanja polipa i sam metod odstranjivanja varira u zavisnosti od toga gdje se polip nalazi i kolika je njegova veličina. Za endometrijalne polipe koji se nalaze u materičnoj šupljini, zlatni standard i najsigurnija metoda je histeroskopija, koja se radi pod vizuelnom kontrolom (kamerom). Cervikalni polipi se odstranjuju posebnim instrumentima ukoliko je isti vidljiv ili se nalazi u cervikalnom kanalu.
Krioterapija predstavlja najrašireniju metodu liječenja “ranica” grlića, ali i drugih manjih benignih tumora kože kao što su npr. bradavice. Njene prednosti su u tome što se radi o veoma efikasnoj metodi koja se najčešće vrši samo u jednom aktu (jednokratno), te da nije bolna. Izvodi se najčešće s cljem uništavanja samo površnog sloja epitelnih ćelija grlića, koji i jeste patološki izmijenjen, dok očuvanje bazalnog sloja omogućava proces regeneracije u potpunosti. Za ovu procedure se koristi specijalni aparat koji se zove kriokaute, i koji koristi tečni azot (azotni oksidul ili N02) da proizvode veoma nisku temperaturu (-89°C) u veoma kratkom periodu (desetak sekundi), te zadržava tu temperaturu koliko god je potrebno za proceduru.